середа, 14 грудня 2016 р.

Один із алгоритмів написання сценарію для кіно!

Один із алгоритмів  написання сценарію для кіно!


Часто новачки використовують наступний алгоритм написання сценарію:

Вони створюють персонажів, придумують якусь зав'язку, а далі - будь що буде: пишуть що в голову спаде. Це одна з ключових помилок початківців сценаристів. Я використовую інший алгоритм, і мені він здається більш ефективним.

Спочатку придумується ідея або задум, що визначає зміст вашого фільму. Необхідно описати задум в одному-двох реченнях. Бажано вкластися в 25 слів. Перевірте ідею на друзях, запитаєте: чи зрозуміла вона їм, інтригує вона їх, чи хочуть вони подивитися ваш фільм.

Існує кілька шаблонів написання ідеї (логлайна, logline). Наведу один, він підходить для фільмів жанру екшн: Герой (X) повинен зробити те-то і те-то (Y, мета героя), інакше трапиться щось непоправне (Z). Приклад: Професор археології Індіана Джонс повинен знайти Ноїв Ковчег і Чашу Грааля, інакше нацисти використовують ці артефакти, щоб захопити весь світ.

Під «Y» часто ховається «Гачок» або ж «Перша поворотна точка», тобто подія, яка переносить героя з першого акту сценарію в другій. (Див. Мою статтю про лінійної структурі сценарію).

Після того, як напишіть логлайн, приступайте до складання структури. Чи не до синопсису, а до структури сценарію! Розвивайте ідею, розкладайте її по сюжетним точкам. Тут доведеться напружитися. Це як головоломку збирати: важко, але цікаво. Іноді допомагає почати історію з кінця. Придумайте, чому все має завершитися. У будь-якому випадку, поки не буде кінця, не приступайте до синопсису і вже тим більше до сценарію.

Коли розкладіть історію на складові, можете писати синопсис, тобто більш докладний опис сюжету. Сторінки на дві-три або більше, як подобається. Я особисто синопсиси не люблю. Вони сковують мою фантазію. Зазвичай придумую сюжет, структуру сценарію, описую все на одній сторінці. Мені цього достатньо.

Так, коли складаю структуру, одночасно з цим створюю персонажів. Саме так. Спочатку ідея (logline), потім структура, головний герой і інші персонажі. Говорячи про головного героя, я маю на увазі повноцінний образ, а не умовного мента, доктора або професора археології. Тобто для логлайна досить написати: «Популярний автор жіночих романів змушена самотужки вирушити з США в Південну Америку, щоб доставити карту скарбів викрадачам своєї сестри. Інакше - «прощай, сестричка» ». (Не моє, це «Роман з каменем»).

Деякі люблять використовувати картки, на кожній з яких коротко описується сценарій по сценам. Тобто одна сцена - одна картка. Від початку сценарію і до кінця. Але я людина ледача, ніколи цього не роблю. Крім того, в процесі написання сценарію сцени можуть мінятися місцями. Тому вважаю картки марною тратою часу. Втім, як і докладні синопсиси. Але якщо вони вам допомагають, чому ні?

Отже, запишемо алгоритм:

1. Генерація ідей. Записуєте все ідеї, що приходять в голову. Чим більше тим краще. Все, про що хочете написати; все, що хвилює. Не звертайте уваги на якість ідей. Головне - кількість.

2. Фільтрація. Стадія критичного підходу до ідей. Відкидаєте слабкі ідеї, залишаєте сильні, що стоять того, щоб зняти фільм.

3. Селекція. Чи розглядаєте вибрані вами ідеї. Які з них є оригінальними? Як їх можна поліпшити? В результаті відбираєте одну ідею, яка стане основою для майбутнього сценарію.

4. Логлайн, розробка концепції. Описуєте ваш задум (ідею, історію) одним реченням.

Необов'язково логлайн повинен укладатися в шаблон «X, Y, Z». Ось приклади оригінальних логлайнов, що складаються тільки з елементів X і Y. Оскільки самі по собі ідеї нетривіальні, то цього достатньо, щоб зацікавити ними продюсера. Правда, я б додав сюди елемент Z.

Ляльковод випадково виявляє секретний тунель в мозок Джона Малковича. ( «Бути Джоном Малковичем»).

Цинічний рекламщик раптово виявляє здатність читати жіночі думки. ("Чого хочуть жінки").

Три молодих кінематографіста відправляються в ліс, щоб зняти документальний фільм про легендарну відьмі. Більше їх ніхто не бачив. Залишився тільки цей фільм. ( «Відьма з Блер»).

Спробуйте посилити драматизм історії, додайте в логлайн оригінальність, конфлікт, інтригу.

5. Назва. Придумуєте робоча назва для вашої історії.

6. Порівняння. Підберіть 1-2 улюблених фільмів в тому жанрі, в якому ви пишете свій сценарій. Ви будете використовувати їх як орієнтир, порівнюючи свою роботу зі зразком.

7. Структура. Складаєте структуру сценарію. Коли структура буде готова, запитайте себе, який другий шар вашої історії? Про що вона насправді? Іншими словами, визначте тему.

8. Розробка персонажів. Які у них переваги і недоліки? Як зміниться головний герой до кінця історії? Чому він повинен навчитися? Як характер і вчинки персонажів відображають тему вашої історії?

9. Синопсис. Описуєте історію на двох-трьох аркушах. (Мені вистачає листа).

10. трітмент. Більш докладний опис історії з включенням діалогів (найбільш важливих фраз). Записуєте історію від початку і до кінця. В теперішньому часі

Немає коментарів:

Дописати коментар