вівторок, 10 лютого 2015 р.

Пунктуація. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

     Пунктуація
ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
Тренувальні вправи

Завдання 1.  Вставте, де потрібно, пропущені букви. Розставте розділові знаки. Однорідні  члени речення підкресліть.
  Край оповитий і сонцем і хмелем й зерном (М. Стельмах). У них є все пшениця хутро вовна і риба й мед й добрі води рік (Л. Костенко).  Краю мій люблю я тебе вдень і вночі вранці і ввечері і не знаю краю своєї любові (Панас Мирний). Сільська вулиця непомітно зливалася з лісом що стояв по-осінньому зажурений переливався найрізноманітнішими і несподіваними фарбами жовто-золотистими янтарними зеленими синіми (В. Минко). Учися чистоти і простоти і стоптуючи килим золотий забудь про вежі темної гордині (М. Рильський). Грає кобзар виспівує в...мовля словами як москалі орда ляхи бились з к..заками (Т.Шевченко).  Щас..ливий я і гордий що читаю Шевченка і Франка і Українку на незрівнян..ій українській мові… (М.Браун). Я ні вуха ні рила не тямлю в будівництві а згодився... (Іван Ле). Обр..вається листя й л..тить із пожовклого дуба ..падає і на сонці як цвіт м..рехтить як рожеві м..телики грає ( М.Шпак). Люблю рожеві крила ранку і золотого дня ходу і дальню  пісеньку-веснянку і спілі яблука в саду (С.Крижанівський). Чарівний світ пливе переді мною сині води білі піски хати на в..соких б..регах (О.Довженко). Мар’ян не тямив ні бе ні ме ні кукуріку а це заглядає в книгу ще й шепче щось мов рак у торбі (М. Стельмах).  Хай вітер в вічі умри  не стій! (М. Бажан). Усе в природі милувалося сонцем дрімучі правічні ліси куди пробивалося воно розганяючи пітьму велетенські міста в яких відбивалися його і дзеркальні вікна палаців і віконця халуп голуби на бульварах отруйні гадюки що гріли свої візерунчасті спини (І. Муратов). Тут все і повітря і тиша і дерева сповнене такої сили що й сам мимоволі стаєш сильнішим (М. Стельмах). На полях що розстилалися обабіч дороги чулися невиразні шерехи то тріск сухого бур’яну під чиїмись обережними кроками то причаєне шарудіння то стриманий писк (Г. Тютюнник). І все те і штормуюче море і голубіюче небо і далекі ледь окреслені хмари пройняте легеньким серпанком рухливого туману (Ю. Збанацький).  На будинках на деревах на парканах всюди червоний відблиск (Марко Вовчок). Озеро кишіло хижаками а саме окунем щукою судаком. У лісах нашої Батьківщини ростуть такі види хвойних дерев як-от ялина смерека сосна (З газ.). І жовті обпалені сонцем скелі і невелика глиняна круча зрита як віспою гніздами щурів і рідкий чагарник і ріка в глибоких берегах і сірі стовбури сосон  все стаєзвичайним та буденним (С. Бабаєвський).


Завдання 2. Розмежуйте складносурядні речення та прості речення з однорідними членами. Поставте, де потрібно, розділові знаки.
1.Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій (В. Сосюра). 2. Сонце обливало землю рожевим світом і ніжно цілувало тисячами своїх гарячих іскорок (Панас Мирний). 3. Тільки невсипуще море бухає десь здалеку та зорі тремтять в нічній прохолоді (М. Коцюбинський). 4. Неприємно коли п’явка впивається в жижку чи коли гавкають на тебе чужі пси або гуска сичить коло ніг (О. Довженко). 5. Іноді глибоку тишу порушує стукіт дятла чи шерех збитої білкою кедрової шишки (О. Донченко). 6. Ти спиш і на твоїм обличчі малюється печальний вираз (Д. Павличко). 7. Дівчата підбирали викопані буряки і обрізавши гичку складали в купи (О. Донченко). 8. Виходь іди дорогами земними і від людей візьми і людям дай (П. Дорошко).



Завдання 3.  Вставте, де потрібно, пропущені букви. Розставте розділові знаки.  Укажіть означення однорідні й неоднорідні, свою думку обґрунтуйте.
На столі з-під рушника виглядає житній хлі.. дерев’яна сільничка темніє пучок свіжих кучерявих польових волошок. (С.Васильченко.) Вглядався я в простори сині з..лені сиво-золоті. (М.Доленго.) Високо-високо зл..тіло вгору остан..є баб..не літо висвічує с..виною на сонці короткими старечими радощами усміха..ться. (С.Васильченко.) Мені хочеться життя яскравого блискучого діяльного. (М.Коцюбинський.) По теплих від промін..я сонця скелях грілися довгохвості з..лені ящірки. (А.Кащенко.) Люблю я чисту вранішню росу. (П.Перебийніс.) Лягають на брови і коси густі тополин..і сніги. (П.Перебийніс.) Давно в..сна усміхнен..а напнула  зелені соковиті струни трав. (О.Башкирова.) Гострими с..нюватими кр..жинками горіли осін..і зорі. (З.Тулуб.) У просторому, залитому сонцем кабінеті було пишно, багряно від прапорів (О. Гончар).     Прийде пісня, мов дужна весна, шумовита, рвучка, голосна (П. Воронько). Посмішка освітила її старе вив'ялене обличчя (І. Сенченко).Небо висвічувалось чистою ясною блакиттю (Ю. Яновський).Лупиться під палаючим сонцем старенький вимитий дощами дах (Ю. Збанацькип). Голубі сині фіолетові рожеві пасма снували над горами (І. Цюпа). Лагідне шовковисте повітря весни купає мої очі (Є. Гуцало).Перед нашими очима біжать сірі сумні лани (М. Івченко).Все було окутане чорною не­проглядною тьмою (О. Гончар). Над водою пропливало легесеньке білосніжне павутиння (Ю. Збанацький).Над стернями прокочувався грім — глухий далекий і нестрашний (Гр. Тютюнник). Сонце вже сховалося за вільшечки, пустило крізь листя тонкі рожеві стріли (Гр. Тютюнник).З кленового пагона зірвався широкий жовтий лист (Гр. Тютюнник). Тяжко було дивитися на спустошене витолочене покручене вітром і негодою привілля що курилося на сонці мов пожарище (Д. Ткач). На лісових горбках солодко пахли нагріті сонцем стиглі суниці (О. Донченко). Ніч розкидала над селом своє темне всипане зорями шатро (І. Цюпа). Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи (І. Нечуй- Левицький).


Завдання 4. Подані речення поширте неоднорідними означеннями.
       Сонячний промінь  постукав у …  ….  вікно.  Сонце дивилося з …. … неба. Навколо зависли … … хмари. Трава блищала …. …. росою.  Душа сповнилася … …   настроєм.



Немає коментарів:

Дописати коментар